26/09/2016

Kolaże Wisławy Szymborskiej w Warszawie

W czwartek, 15 września 2016 r., do Warszawy zawitała wystawa kolaży Wisławy Szymborskiej. Zostały one zaprezentowane na 42. piętrze apartamentowca Cosmopolitan Twarda 4. Od piątku, 16 września 2016 r., przez dwa tygodnie w godzinach 08:00 – 20:00 wystawę można oglądać w lobby biurowym apartamentowca.

Wisława Szymborska nie lubiła jubileuszy, ale o tej rocznicy trzeba przypominać – 20 lat temu wybitna polska poetka z Krakowa otrzymała Nagrodę Nobla. Była osobą nieprzeciętną, o niezwykłym poczuciu humoru, jej poezja nieustannie urzeka nas trafnością obserwacji świata i mówienia o sprawach ważnych. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami. Szymborska, obok poezji, z wielkim zaangażowaniem i pasją zajmowała się także zdecydowanie bardziej plastyczną dziedziną sztuki: tworzyła kolaże i wyklejanki z gazet, magazynów, reprodukcji zdjęć i starych pocztówek. Kustoszem i dyrektorem artystycznym tego wydarzenia jest profesor Apoloniusz Węgłowski. Podczas wernisażu o pomyśle wystawy opowiadał Michał Rusinek – wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej:

 

– Kolaże, czyli „wyklejanki” w pierwotnym zamierzeniu poetki były po prostu własnoręcznie robionymi kartkami pocztowymi. Kiedy jej serbscy przyjaciele postanowili zrobić wystawę tych, które od niej dostawali – była zdumiona, że można je tak potraktować. Kilka lat później zgodziła się jednak, by posłużyły jako ilustracje do jej książki z zabawami literackimi. W pierwszą rocznicę śmierci poetki Fundacja Wisławy Szymborskiej zorganizowała skromną wystawę wyklejanek, która w ciągu trzech lat odwiedziła już kilkanaście krajów – od Hiszpanii po Makau. Dzięki niej, z jednej strony, poezja Szymborskiej zyskała wielu nowych czytelników. Z drugiej strony, wielu jej wiernych czytelników przekonało się, jak utalentowana plastycznie była ich ulubiona poetka. Teraz, w 20. rocznicę przyznania Wisławie Szymborskiej nagrody Nobla, wystawa trafia do Warszawy. Mamy nadzieję, że i tutaj jednym ukaże Szymborską jako surrealistkę, innych zaś skłoni do sięgnięcia po jej poezję.

 

collage_WISŁAWA

W wernisażu wzięli udział: Michał Rusinek – prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, wielbiciele talentu poetki: Tomasz Stańko i profesor Maciej Lewenstein a także wielu zaproszonych gości – przedstawicieli sztuki i biznesu.

 

– Jesteśmy niezwykle dumni, że dzięki naszej współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej mieszkańcy Warszawy po raz pierwszy będe mogli podziwiać tę niezwykłą wystawę. Od samego początku stawiamy na kulturę i sztukę na najwyzszym poziomie i chcemy, aby sam budynek Cosmopolitan Twarda 4, jak i jego Patio na stałe wpisały się w życie kulturalne stolicy – powiedziała Karolina Kaim, Prezes Zarządu Tacit Investment.