10/05/2016

Tomasz Stańko, Warszawa – Barcelona

Tomasz Stańko
Warszawa-Barcelona

Tomasz Stańko – ambasador Cosmopolitan i jego New York Quartet w składzie: Alexi Tuomarila – fortepian, Reuben Rogers – kontrabas oraz Gerald Cleaver – perkusja, zachwycili publiczność zgromadzoną w Sali Conservatori del Liceu w Barcelonie w dniu 19 marca 2016 roku. Na koncercie zabrzmiały jazzowe utwory z ostatniej płyty Tomasza Stańko “Wisława”, inspirowane poezją polskiej noblistki.
Stańko miał przyjemność grać w Krakowie do wierszy czytanych na scenie przez samą autorkę. W Barcelonie dał wyjątkowy koncert odkrywając w ten sposób poezję Wisławy Szymborskiej – na nowo i po raz kolejny – przed zgromadzoną wielokulturową publicznością. Na początek widzowie usłyszeli wiersze Wisławy Szymborskiej w katalońskim i hiszpańskim tłumaczeniu. Tłem do recytacji na żywo były słynne kolaże i wycinanki Szymborskiej, zabawnie i trafnie puentujące rzeczywistość. Następnie świat jazzu połączył się z kwantową teorią naukową, ponieważ koncert poprowadził Maciej Lewenstein – profesor fizyki, znawca jazzu i przyjaciel Tomasza Stańko. Lewenstein jest wybitnym polskim uczonym, jednym z najczęściej cytowanych fizyków na świecie. Od 2005 roku mieszka i pracuje w Barcelonie. Naukowiec pasjonuje się muzyką jazzową i jest autorem książki pt. „Polish Jazz Recordings and Beyond” – poświęconej polskiemu jazzowi.

Dla Stańko Wisława Szymborska jest uosobieniem popkultury. W rozmowie po koncercie mówił także o swoich ulubionych metropoliach: „Jestem człowiekiem miejskim, dlatego lubię Nowy Jork, który tętni życiem całą dobę. Ale Warszawa też jest teraz świetna”. Wspomniał także apartamentowiec Cosmopolitan Twarda 4 w Warszawie: „Ja jestem przede wszystkim fanem tego budynku. Jest smukły, czysty w formie i właśnie ta jego czystość jest jedną z piękniejszych rzeczy, jaką oferuje Warszawie”.
Dla Lewensteina muzyka jazzowa jest odzwierciedleniem awangardy i wolności, choć każdy nurt w jazzie skupia się na trochę innych wartościach. Polską kulturę w Barcelonie w czasie koncertu Tomasza Stańko przedstawiali także – mistrz Andrzej Wajda i sama Wisława Szymborska. Widzowie mieli bowiem okazję obejrzeć i posłuchać krótkich, filmowych wypowiedzi reżysera na temat poezji Szymborskiej i nagrań samej poetki – czytającej wiersz Torturas i opowiadającej anegdoty na swój temat. Wajda jest także pod wielkim wrażeniem twórczości noblistki i jest ona dla niego artystyczną inspiracją – pełną prostoty i trafnych spostrzeżeń na temat życia człowieka.

 

QM6A7821

 

QM6A7832

 

QM6A7850

 

QM6A7851

 

QM6A7855

 

QM6A7883