09/05/2016

Wywiad z Patrycją Piekutowską

Muzyka z widokiem
Z Patrycją Piekutowską, jedną z najwybitniejszych polskich skrzypaczek – rozmawiała Marzena Mróz.

M.M.: Po dwóch latach mieszkania za granicą i podróżowania przynajmniej co miesiąc do Polski, gdzie w tym czasie nagrałaś 4 nowe płyty – wracasz na stałe do Warszawy i od razu występujesz z dużym recitalem “Cuda XX wieku”.

P.P.: Jest to całkowicie przeze mnie zamierzone, postanowiłam w ten sposób zaznaczyć swój powrót na rynek muzyczny w Warszawie. To będzie mój pierwszy recital w stolicy po dwóch latach nieobecności. A dlaczego duży? Bo uwielbiam być długo na scenie i grać dla mojej ukochanej publiczności!

M.M.: Jakie utwory usłyszymy?
P.P.: Na tym koncercie spełniam swoje wielkie marzenie, bowiem centralnym punktem recitalu będzie fenomenalne dzieło – Sonata na skrzypce i fortepian Szostakowicza. To jest jakby osobna galaktyka. Utwór bardzo rzadko w Polsce wykonywany, ponieważ nie należy do lekkich i łatwych. Natomiast moja publiczność jest przyzwyczajona do wyzwań i nikt nie oczekuje, że wyjdę na scenę z romantycznymi hitami. Będzie też Romans i Sonata Szymanowskiego, niezwykle emocjonalne i porywające dzieła, jak również cudowna “Lista Schindlera” Williamsa, Nokturn Chaczaturiana, mój największy hit czyli “Images II” Borkowskiego – napisany na papierze milimetrowym i pokazujący w trakcie czterech minut wszystko, co można zrobić ze smyczkiem na strunach. Na koniec – “Partita” Lutosławskiego, którą gram już od blisko 20 lat i która zawsze działa!

M.M.: Dobór kompozytorów nie jest przypadkowy. Nie od dziś wiadomo, że od lat bardzo świadomie promujesz polską muzykę na świecie.
P.P.: Zaznaczę – polską muzykę współczesną. Jest to świat dźwięków i emocji, z którymi w pełni się identyfikuję i po prostu uwielbiam przekazywać je publiczności. Będzie to myślę bardzo ciekawy i przede wszystkim ogromnie zróżnicowany przekrój twórczości wielkich muzyków XX wieku – utwory napisane na przestrzeni dziewięciu dekad.

M.M.: Mecenasem Honorowym koncertu jest Tacit Investment, twórca apartamentowca Cosmopolitan Twarda 4 w Warszawie oraz Rezydencji Park Lane przy Łazienkach Królewskich. Dlaczego związałaś się z tą właśnie firmą?

P.P.: Współpracując od kilkunastu już lat przy moich projektach płytowych i koncertowych z biznesem polskim, bardzo rzadko spotykałam firmy, które w tak konsekwentny sposób dbałyby o wizerunek ukazujący synergię sztuki i biznesu. Tacit Investment jest pod tym względem wyjątkowy. Począwszy od wernisaży, które odbywają się w apartamentowcu Cosmopolitan Twarda 4, poprzez ambasadorów marki – samych muzyków (jedyna taka sytuacja w branży deweloperskiej w Polsce!), wreszcie po organizowane koncerty uznanych artystów. Jestem szczęśliwa, że poprzez naszą współpracę mogę być niejako częścią tej idei. Dom każdego z nas powinien być cetralnym punktem życia, dlatego też obecność rozmaitych dziedzin sztuki w całej linii promocji, którą prezentuje Tacit Investment jest mi szalenie bliska. Z kolei Rezydencja Park Lane – marka która jest Mecenasem mojego recitalu nadzwyczajnego – to nowoczesność połączona z wielką elegancją, piekną stylistyką i widokiem na Łazienki Królewskie. Idealne połączenie z moim repertuarem i publicznością.

M.M.: Twoje koncerty są bardzo emocjonalne. Nie od dziś wiadomo, że na scenie dajesz z siebie wszystko. Jakie emocje bedą Ci towarzyszyły podczas majowego recitalu?

P.P.: Powrót do Warszawy to dla mnie bardzo ważny moment. Staram się, aby koncert ten miał szczególny wymiar, ponieważ w minionych latach wydarzyło się ogromnie dużo rzeczy w moim życiu osobistym, które wpłynęły na jeszcze większe pogłębienie moich potrzeb emocjonalnych. Ostatnio, po jednym z moich koncertów, kilka osób powiedziało mi, że mieli wrażenie, iż w trakcie grania przeniosłam się niejako w inny wymiar. Chyba coś w tym jest. Dlatego zagram własnie taki repertuar, który jest najbardziej “mój” pod względem siły przekazu. To dla mnie fascynujące, że po 19 latach na scenie wciąż mogę docierać do jeszcze innych rejonów prawdy wykonawczej.

M.M.: Jakie masz plany na najbliższą przyszłość?
P.P.: Sen z powiek spędza mi przeprowadzka do Polski, urządzanie nowych elementów w naszym apartamencie, ale przede wszystkim szykowanie mojego synka na zmianę, aby stanowiła dla niego kolejną fantastyczną przygodę i radość. Zawsze o to dbam. Po drodze jeszcze jestem promotorem dwóch prac magisterskich moich studentek, mam koncert w Kuwejcie i prowadzę rozmowy o trasie z tym właśnie recitalem po Polsce.
M.M.: Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia.

Nadzwyczajny recital skrzypcowy Patrycji Piekutowskiej “Cuda XX wieku” odbędzie się 9 maja 2016 roku o godzinie 19.30 w Hotelu Bellotto przy ul. Senatorskiej 13/15 w Warszawie; rezerwacjepp@gmail.com, tel. 692-443-860.

Patrycja Piekutowska – solistka-skrzypaczka, przez minione 18 lat zagrała ponad 800 koncertów w 36 krajach i wydała 12 płyt.